Dlaczego warto wybrać instalację paneli fotowoltaicznych?
Twój własny prąd!
Nowoczesne, odnawialne źródło energii elektrycznej, które nigdy się nie wyczerpie.
Czysto i ekologicznie
Przyczyniasz się do redukcji emisji dwutlenku węgla i trujących związków.
Żegnajcie wysokie rachunki!
Odpowiednio dobrana moc pozwoli zredukować koszty zakupu energii do minimum.
Większa niezależność
W połączeniu z magazynem energii, przerwy w dostawie prądu nie będą już tak dotkliwe.
Inwestycja na lata
Panele fotowoltaiczne zachowują wysoką sprawność nawet po wielu latach.
Energia na cały rok
Odpowiednio dobrany zestaw paneli wystarczy do wytworzenia energii dla całego domu jednorodzinnego.
Elastyczna instalacja
Możemy je zainstalować zarówno na istniejącym, jak i nowym domu, a także na gruncie.
Wzrost wartości nieruchomości
Własne źródło energii elektrycznej podnosi wycenę nieruchomości.
To nadal się opłaca
Realne oszczędności, bez względu na przyjęty model rozliczeń.
Dbamy o Twoje bezpieczeństwo
Instalacje powyżej 6,54 kWp są standardowo wyposażone w zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Dlaczego prąd trafia do sieci publicznej i jakie zalety mają sieciowe instalacje fotowoltaiczne?
Systemy fotowoltaiczne sieciowe (on-grid) to instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z siecią elektryczną publiczną. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że tego typu instalacja PV umożliwia:
- bieżące korzystanie z energii wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne:
- przesyłanie nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci publicznej.
Energia, którą wytwarza instalacja fotowoltaiczna, ma nieco większe napięcie niż prąd z sieci publicznej. To właśnie z tego powodu w pierwszej kolejności zużywany jest prąd z systemu fotowoltaicznego a dopiero później ten z sieci publicznej. Nadmiar prądu, którego akurat nie zużywamy, jest przesyłany do sieci publicznej poprzez licznik dwukierunkowy.
Co ważne, zgodnie z polską ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) nie jest do tego wymagane posiadanie własnej działalności gospodarczej. Podmioty będące jednocześnie producentami energii z racji posiadania instalacji fotowoltaicznej i jej konsumentami (odbiorcami) nazywane są prosumentami. Jeśli natomiast potrzebujemy i wykorzystujemy więcej prądu, niż jesteśmy w stanie wyprodukować, jego niedobór jest pobierany z sieci publicznej.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid nie wymaga zastosowania akumulatorów, co znacznie obniża koszty jej montażu.
Czy systemy fotowoltaiczne i ich montaż wymagają zmiany instalacji elektrycznej?
Montaż fotowoltaiki nie wymaga zmiany instalacji elektrycznej. Instalacja PV jest podłączana do urządzeń, które już istnieją, z reguły do skrzynki rozdzielczej. Istnieje tylko jedna różnica – dodatkowy element, jakim jest mikroinstalacja do wytwarzania energii. W zależności od zastosowanego falownika zasila się 1 lub 3 fazy.
Fotowoltaika – zasada działania
Zasada jej funkcjonowania zakłada, że minimalna jednostka światła, określana mianem fotonu, pada na panel fotowoltaiczny zbudowany z krzemu.
Krzem, pochłaniając foton, wprawia w ruch elektron, który powoduje wytworzenie energii elektrycznej.
Za pomocą specjalnego systemu połączeń elektrony te łączą się z elektronami wytwarzającymi energię w sieci elektrycznej.
Na końcowym etapie instalacje fotowoltaiczne wyposażone w inwerter solarny przekształcają energię słoneczną (prąd stały) na prąd zmienny stanowiący energię elektryczną.
Zasada działania fotowoltaiki opiera się na jak największym dostępie do promieni słonecznych, dlatego ogniwa montuje się na dachu lub gruncie od strony południowej.
W przypadku instalacji ogniw na gruncie lub ogrodzeniu konieczne jest wykorzystanie tzw. wysięgników, by umieścić je na wysokości 1,5-2,5 metra, nie tracąc powierzchni działki.
Jak działa licznik dwukierunkowy?
Niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej sieciowej jest licznik dwukierunkowy.
Jego zadaniem jest zliczanie energii elektrycznej, którą wytworzyła instalacja fotowoltaiczna oraz pobranej z sieci publicznej. Jest to więc urządzenie pomiarowe, które dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu – do sieci oraz z sieci. Na ich podstawie prosument rozlicza się z zakładem energetycznym. Funkcjonalność sieci elektrycznej jest zachowana. Jedyną różnicą jest dodatkowa mikroinstalacja do produkcji prądu. W zależności od inwertera (jednofazowy, trójfazowy) zasilamy jedną bądź trzy fazy.
Równie ważnym elementem tworzącym systemy fotowoltaiczne oraz instalacje PV jest inwerter solarny, inaczej falownik. To urządzenie, które można śmiało nazwać sercem i mózgiem całej instalacji. Jego zadaniem jest bowiem konwertowanie prądu stałego, dostarczanego przez panele słoneczne, na prąd zmienny, którego parametry będą zgodne z parametrami sieci publicznej. Bez niego wyprodukowana energia byłaby bezużyteczna, ponieważ przy jej pomocy nie moglibyśmy zasilać urządzeń używanych w domu czy firmie. Dodatkowo inwertery solarne z wbudowaną funkcją monitoringu umożliwiają monitorowanie produkcji prądu w ujęciu:
- dobowym,
- miesięcznym,
- rocznym.
Instalacja fotowoltaiczna może zostać wyposażona w dodatkowy licznik, który umożliwia także analizowanie wykresów zużycia energii elektrycznej.